סדנה למטפלים בנושא הערכה וניהול משבר אובדני " הפיל השחור"

טיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT) הוא טיפול מבוסס מחקר עבור אנשים המתמודדים עם התנהגויות אובדניות והפרעות קשות בוויסות רגשות.

בשלב הראשון של הטיפול, המטרה המרכזית היא להפחית התנהגויות אובדניות. הסדנה מבוססת על פרוטוקול ייחודי עבור מטפלים הזקוקים לכלים מעשיים לביצוע הערכת סיכון אובדני והתערבות בזמן משבר. הביטוי ""פיל שחור" הוא שילוב של שני מושגים, הפופולרי מבניהם הוא " הפיל שבחדר" כינוי לבעיה בולטת שכולם מעדיפים להתעלם ממנה והמושג השני "ברבור שחור" מיוחס לאירועים שאנשים מעריכים כבעל הסתברות נמוכה להתרחש אך עם השפעות דרמטיות על הסביבה. התנהגויות אובדניות אינן שכיחות באוכלוסייה הכללית אך מספרן עולה משמעותית בקרב מטופלים הסובלים מפסיכופתולוגיה ונעזרים בטיפול נפשי. אין עוררין על כך שהתאבדות של אדם היא בעלת השלכות דרמטיות והרסניות על המעגל הקרוב, המטפלים והקהילה הרחבה.

בקרב מטפלים. קיימת נטייה נפוצה לנסות להימנע מלקבל לטיפול מטופלים עם התנהגויות אובדניות , מרות הרצון, לא תמיד ניתן לדעת מראש. לעיתים נושא האובדנות עולה בשלב מאוחר יותר בטיפול כאשר לא נכון או לא אפשרי ,להעביר את המטופל לטיפול אחר. קיים מיתוס רווח שרק פסיכיאטרים מורשים או אמורים לבצע הערכת אובדנות. זוהי טעות! האחריות לביצוע הערכת סיכון ולהתערבות ראשונית היא גם באחריותו של כל מטפל נפשי.

למי מיועד הקורס?

הקורס מיועד לכל איש טיפול שעובד עם מבוגרים ומתבגרים: פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מטפלים באומנויות, קרימינולוגים קליניים, מרפאות בעיסוק, יועצות חינוכיות ומטפלי גוף ונפש.

תוכני הקורס

הקורס מבוסס על הפרוטוקול לטיפול וניהול משבר אובדני של מייסדת ה DBT מרשה לינהאן (LRAMP) ) בשילוב דוגמאות ותרגולים המבוססים על ניסיוני העשיר בטיפול במטופלים אובדניים.

מבנה הקורס

רקע והקדמה לבעיית ההתאבדות:

היקף הבעיה בישראל, מיתוסים נפוצים, עבודה עם הורים למטופלים אובדניים

המשגה של סיכון אובדני:

גורמי הסיכון ארוכי טווח , גורמי סיכון אקוטיים וגורמי סיכון עקיפים

הערכת סיכון להתאבדות:

נלמד אודות תהליך ההערכה, הנחיות כלליות למטפל, ומה הם הזמנים בהם מומלץ לבצע הערכה, ניתוח היסטוריה אובדנית וגיבוש הערכה קלינית.

ניהול סיכון להתאבדות + הכנת תוכנית ביטחון:

הכנת תוכנית ביטחון, הערכת הסיכון וניטור האובדנות, תיעוד, סודיות רפואית, ובעד ונגד אשפוז פסיכיאטרי.

התערבות בשעת משבר:

תיקוף, הפחתת גורמי סיכון, הגברת גורמים מגני, גיוס התחייבות.

לברור פרטים ולהזמנת הקורס:

ניתן לשלוח הודעה למייל Adioppe@gmail.com
או לוואטאפ 0544888041